Zwolnienie z opłaty za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej

Co zrobić w sytuacji, gdy zostało dostarczone Państwu wezwanie do zapłaty opłaty za pobyt członka rodziny w DPS, a z którą to osobą od wielu lat nie mieliście kontaktu z uwagi na jej naganne zachowania wobec Państwa? Albo jesteście Państwo w złej sytuacji majątkowej lub zdrowotnej i nie możecie wykonać ciążącego na Was zobowiązania?

W celu znalezienia odpowiedzi zapraszam do przeczytania wpisu.

Komu przysługuje miejsce w DPS-ie?

Zgodnie z przepisami, osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Dom pomocy społecznej powinien zapewnić odpowiednie warunki bytowe, jak również opiekę lekarską oraz usługi opiekuńcze.

Jak powinny być świadczone usługi opiekuńcze?

Sposób świadczenia usług powinien uwzględniać stan zdrowia, sprawność fizyczną i intelektualną oraz indywidualne potrzeby i możliwości osoby przebywającej w placówce, a także prawa człowieka, w tym w szczególności prawo do godności, wolności, intymności i poczucia bezpieczeństwa.

Kto jest zobowiązany do ponoszenia opłat?

Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.

W sytuacji gdy mieszkaniec DPS nie jest w stanie w całości ponosić odpłatności za swój pobyt, wówczas opłata dochodzona jest od jego rodziny, a następnie od gminy.

Zwolnienie od opłaty

Zwolnienie można uzyskać poprzez złożenie wniosku o zwolnienie opłaty na podstawie kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej. Konieczne będzie udokumentowanie swojej sytuacji finansowej i zdrowotnej oraz spełnienie warunków uprawniających do zwolnienia z opłaty.

Zgodnie z ustawą, osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli:

1) wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej ośrodku wsparcia lub innej placówce;

2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;

3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;

4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko;

5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;

6) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu;

7) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty wykaże, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty.

Obowiązkowe zwolnienie z opłaty

Osobę obowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty, na jej wniosek, pod warunkiem że przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu tego mieszkańca władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona lub prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu tego mieszkańca za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego popełnione na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej zstępnego, małoletniego lub pełnoletniego nieporadnego ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny rodzeństwa lub jej rodzica, chyba że skazanie uległo zatarciu. Zwolnienia te obejmują zstępnych osoby zwolnionej z opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej.

Kancelaria radcy prawnego Monika Szyca-Szajnocha świadczy pomocy prawną w sprawach dotyczących zwolnienia z opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej.

Zapraszam do kontaktu tel. 791209828

 

Kancelaria Radcy Prawnego

Monika Szyca-Szajnocha

ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin

NIP: 8513266440

Formularz kontaktowy

    Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest .... Podane dane będą przetwarzane w celu kontaktu zwrotnego.