Zmiana przepisów mobilizacyjnych na Ukrainie a możliwość wymiany zagranicznego prawa jazdy

W ostatnim czasie w życie weszła nowa ustawa mobilizacyjna na Ukrainie, która wprowadziła szereg regulacji. Ich podstawowym celem jest usprawnienie procesu pozyskiwania nowych żołnierzy w obliczu narastającej presji ze strony Federacji Rosyjskiej, jednakże jej konsekwencje dotyczą także mężczyzn w wieku poborowym, którzy wyjechali za granicę (w tym także tych posiadających polskie obywatelstwo).

Brak wypełniania przez nich obowiązku stawiennictwa przed właściwym organem i przedstawienia m.in. aktualnych danych dotyczących miejsca zamieszkania spowoduje szereg formalnych problemów, w tym związanych z wyrobieniem nowych dokumentów (paszportu). Brak zaś ważnego paszportu uniemożliwi załatwienie wielu usług bankowych, służbowych, urzędowych, w tym także związanych z kwestiami legalizacji pobytu.

Odnosząc powyższe do kwestii dokumentu prawa jazdy i braku ,,współdziałania’’ ukraińskich placówek dyplomatycznych w odniesieniu do mężczyzn w wieku poborowym przebywających w Polsce, wymiana zagranicznego prawa jazdy bez stawiennictwa we właściwym Konsulacie z książeczką wojskową oraz przedstawiając aktualne dane dotyczące miejsca zamieszkania, jest znacznie utrudniona.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Zgodnie z ogólnymi przepisami dotyczącymi wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie, osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą może, na swój wniosek, otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, za opłatą po zwrocie zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. W niektórych wypadkach ,Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym wyszczególnionych w ustawie, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu. Warunek ten nie dotyczy krajowego prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Potwierdzenie danych

Do wymiany dokumentu dochodzi po potwierdzeniu przez właściwy organ Państwa Obcego danych zawartych w dokumencie. To właśnie w tym zakresie brak współdziałania ze strony właściwych organów po stronie Ukrainy uniemożliwia wymianę zagranicznego dokumentu prawa jazdy. Zgodnie z przepisami wymianie nie podlega zagraniczne prawo jazdy w przypadku braku możliwości potwierdzenia danych w nim zawartych oraz uzyskania informacji, że uprawnienia w nim wskazane zostały cofnięte.

Wyjątki

Wyjątek od obowiązku potwierdzenia danych zawartych w zagranicznym dokumencie prawa jazdy został przewidziany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowana pojazdami.

Obowiązkowi potwierdzenia danych i informacji zawartych w prawie jazdy w państwie wydania nie podlega zagraniczne krajowe prawo jazdy osoby, która uzyskała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy,  azyl, ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany

Drugi wyjątek dotyczy prawa jazdy, które zostało wydane w państwie, na którego terytorium toczy się konflikt zbrojny; dotyczy prawa jazdy kierowcy, który przedstawi organowi dowód potwierdzający uprzednie lub obecne wykonywanie pracy na stanowisku kierowcy u przedsiębiorcy prowadzącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie przewozu drogowego, w szczególności oświadczenie pracodawcy lub umowę o pracę w charakterze kierowcy.

Tym samym, przepisy dopuszczają możliwość wymiany prawa jazdy wydanego na terytorium Ukrainy osób zatrudnionych na stanowisku kierowcy.

 

Kancelaria świadczy pomoc prawną w zakresie spraw cudzoziemców, w tym dotyczących uzyskania polskiego obywatelstwa, o czego korzyściach pisałam tutaj:  https://www.msskancelaria.pl/korzysci-z-uzyskania-polskiego-obywatelstwa/

Zapraszam do kontaktu, tel. 791209828

#kancelariaszczecin #prawocudzoziemców #radcaprawnyszczecin #wymianazagranicznegoprawojazdy

 

Kancelaria Radcy Prawnego

Monika Szyca-Szajnocha

ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin

NIP: 8513266440

Formularz kontaktowy

    Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest .... Podane dane będą przetwarzane w celu kontaktu zwrotnego.