Witam!
Dzisiaj postanowiłam poruszyć temat podwyższenia alimentów.
Czy zastanawiali się Państwo co w sytuacji, gdy załóżmy kilka lat temu zostały sądownie ustalone alimenty na małoletnie dziecko, jednakże doszło do zmiany wysokości kosztów jego utrzymania oraz jego potrzeb? Albo odwrotnie – co w sytuacji, gdy znacząco pogorszyła się sytuacja osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów i nie jest ona w stanie dłużej uiszczać ich w zasądzonej wcześniej kwocie?
Odpowiedź na powyższe pytanie można znaleźć w treści art. 138 krio, zgodnie z którym: ,,w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego’’.
Podstawą powództwa z art. 138 k.r.o. może być tylko zmiana stosunków, która nastąpiła nie wcześniej niż po uprawomocnieniu się wyroku zasądzającego alimenty.
W orzecznictwie podkreśla się, iż przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w myśl art. 138 k.r.o., należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron. W wypadku gdy zobowiązany do alimentacji posiada określony majątek, o zmianie okoliczności świadczy nie tylko zmiana stosunków własnościowych (utrata lub powiększenie majątku), lecz także zmiany w zakresie faktycznego dysponowania majątkiem, możliwości jego upłynnienia w celu zaspokojenia zobowiązań alimentacyjnych.
Podsumowując:
– w razie zmiany stosunków, można dochodzić podwyższenia lub obniżenia alimentów,
– w postępowaniu sądowym nacisk należy położyć na porównanie aktualnej na chwilę żądania sytuacji uprawnionych i zobowiązanego do tej jaką oceniano przy ustalaniu wysokości świadczenia,
– postępowanie prowadzone jest w trybie procesowym, powództwo można wytoczyć przed właściwy miejscowo Sąd Rejonowy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego (ewentualnie również według zasad ogólnych, tj. według miejsca zamieszkania pozwanego),
– w sprawach o podwyższenie alimentów wartość przedmiotu sporu oblicza się jako 12-krotność (czyli wartość roczną) kwoty, o jaką powód domaga się podwyższenia miesięcznych alimentów,
– w sprawach o alimenty osoba uprawniona do alimentów jest ustawowo zwolniona od opłat sądowych,
– można żądać zabezpieczenia powództwa na czas postępowania.
Jaka powinna być treść pozwu?
W sprawie o podwyższenie alimentów w żądaniu pozwu należy określić kwotę do której alimenty mają być podwyższone, do którego dnia miesiąca ma być regulowane świadczenia oraz do czyich rąk mają być przekazywane.
Celowym jest wskazanie sądu, przed którym zapadło poprzednie orzeczenie o alimentach lub przed którym została zawarta ugoda oraz sygnaturę akt tego postępowania. Należy również podać wysokość dotychczasowych alimentów.
Uzasadniając żądanie pozwu należy dokładnie opisać, co zmieniło się od czasu wydania ostatniego wyroku w sprawie o alimenty – o ile wzrosły potrzeby dziecka, jaki jest jego aktualny stan zdrowia, jakie są koszty jego utrzymania, ile wynoszą zarobki każdego z rodziców (zarówno tego, które dzieckiem się opiekuje, jak i tego, od którego alimenty mają być płatne).
Pomocne orzeczenie: ,,Naturalny rozwój dzieci pociąga za sobą wzrost ich usprawiedliwionych potrzeb, tak bytowych jak i edukacyjnych. Okoliczność ta czyni zasadnym żądanie podwyższenia alimentów.’’
(Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 25 września 2019 r., sygn. akt: VI RCa 246/19).
W razie pytań – zapraszam do kontaktu!
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin
NIP: 8513266440