Analizując zgłaszane przez Klientów problemy często pojawiają się kwestie dotyczące m.in. pobierania przez jednego z partnerów wynagrodzenia drugiego z nich, wydzielania środków na życie, sprawdzania historii zakupów i ,,rozliczania’’ paragonów, a także zakazu podjęcia pracy.
Często opisywane sytuacje świadczą o tym, iż możemy mówić o przemocy ekonomicznej. O ile przemoc fizyczna lub stereotypowo rozumiana przemoc psychiczna jest szeroko znana, o tyle pojęcie przemocy ekonomicznej nie jest powszechnie znane.
Przemoc ekonomiczna jest formą przemocy psychicznej i sprowadza się do uzależnienia finansowego drugiej osoby i wykorzystywania danego faktu przez oprawcę. Spotykamy się z nią w sytuacji, gdy oprawca przejmuje np. kontrolę nad rachunkiem bankowym drugiej osoby, odmawia jej dostępu do konta bankowego, w tym wspólnych środków finansowych, rozlicza z wydatków i wydziela środki na życie, dąży do całkowitego uzależnienia finansowego m.in. poprzez zakaz podjęcia pracy.
Przemoc ekonomiczna stanowić może jak zawinioną przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego. W przypadku jej wykazania, Sąd może uznać małżonka stosującego przemoc ekonomiczną za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.
Kancelaria świadczy pomoc prawną w sprawach o rozwód. Siedziba kancelarii znajduje się w Szczecinie, ale oferujemy także pomoc prawną w drodze zdalnej – porady prawne online.
Przemocy ekonomicznej doświadczać mogą także inne osoby – nie tylko małżonkowie. Zgodnie z diagnozą sytuacji przedstawioną w Rządowym Programie Przeciwdziałania Przemocy na lata 2024-2030 ,,przemoc domowa, w tym ekonomiczna jest w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jednym z problemów społecznych, który wymaga podejmowania szeroko zakrojonych działań przeciwdziałających temu zjawisku
W 2021 r. na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zostało przeprowadzone badanie „Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie wobec dzieci”. Głównym celem badania było dokonanie diagnozy skali zjawiska przemocy domowej wobec dzieci w Polsce.
Według Polaków najbardziej rozpowszechnioną formą przemocy domowej wobec dzieci była przemoc psychiczna. W drugiej kolejności najczęściej występujące to: zaniedbanie oraz przemoc fizyczna. Prawie co piąte dziecko w Polsce doznawało przemocy fizycznej (19%) i psychicznej (18%). 9% doznało przemocy ekonomicznej a 8% seksualnej.
Z przeprowadzonych badań wynika, że wśród osób niepełnosprawnych najczęściej była wskazywana przemoc psychiczna (jej doznawanie zadeklarowało 78,1% osób niepełnosprawnych biorących udział w badaniu) oraz fizyczna (57,8%). W przypadku osób starszych – przemoc psychiczna (87,3%), fizyczna (43,1%) i ekonomiczna (43,1%). Podobnie w przypadku osób starszych i osób niepełnosprawnych – przemoc psychiczna (70,2%) oraz fizyczna (45,2%) i ekonomiczna (41,1%).’’
Za stosowanie przemocy ekonomicznej ciąży także odpowiedzialność karna, w tym na podstawie art. 207 kk, zgodnie z którym osoba, która znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Jeżeli mają Państwo wątpliwości czy podjęte wobec Was zachowania wypełniają przesłanki przemocy ekonomicznej – zapraszam do kontaktu.
Zakres spraw w jakich kancelaria także świadczy pomoc – rozwód, alimenty, kontakty, sprawy spadkowe.
O tym jak przygotować się do sprawy o alimenty pisaliśmy tutaj: https: www.msskancelaria.pl/pozew-o-alimenty-6-praktycznych-wskazowek/
Zapraszam do kontaktu telefonicznego (+791209828) lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie.
#kancelariaszczecin #praworodzinneszczecin #rozwod #alimenty #prawo rodzinne
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin
NIP: 8513266440