Zastanawiacie się Państwo nad wniesieniem pozwu o alimenty, ale nie wiecie jak go na napisać lub wiele kwestii pozostaje niejasnych?
Może ten post rozwieje Państwa wątpliwości. Poniżej 6 praktycznych wskazówek dotyczących najbardziej problematycznych kwestii zgłaszanych przez moich Klientów.
W myśl przepisów wysokość alimentów powinna być adekwatna zarówno do usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych pozwanego. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to tyle, iż kwota ta w każdej sytuacji będzie inna i nie należy sugerować się wysokością alimentów uzyskanych przez znajomych lub też przez nich płaconych.
Koszty utrzymania każdego dziecka są inne, na co wpływ mają m.in. wiek, koszty jego wyżywienia, stan zdrowie, zainteresowania, sytuacja majątkowa rodziców itp.
Jeżeli chodzi o możliwości zarobkowe zobowiązanego to pod uwagę bierze się to, ile dana osoba może zarobić przy wykorzystaniu wszystkich swoich możliwości zarobkowych (tj. przy określonym stanie zdrowia, wykształceniu, posiadanym doświadczeniu zawodowym), a nie tyle ile ,,faktycznie’’ zarabia.
Dziecko powinno żyć na równej stopie życiowej z rodzicami. Tym samym, inna będzie uzasadniona kwota alimentów dla załóżmy czteroletniego dziecka pochodzącego z ,,bogatej’’ rodziny, w której rodzice osiągają wysokie dochody, a inna dla dziecka pochodzącego z rodziny utrzymującej się z pensji w wysokości minimalnego krajowego wynagrodzenia.
Do wykazania kosztów utrzymania dziecka niestety niezbędne będzie przedstawienie dowodów, samo oświadczenie lub sporządzenie wykazu kosztów może nie być wystarczające. Dowodami w szczególności mogą być imienne faktury (ale nie paragony!), potwierdzenia przelewów, kopie zawartych umów dotyczących dziecka np. za zajęcia dodatkowe. Jeżeli dziecko uczęszcza na prywatne wizyty lekarskie lub często choruje, to również dowody to potwierdzające, np. zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowiu, potwierdzenie zapłaty.
Jeżeli dziecko wymaga podjęcia leczenia lub diagnostyki to warto przedstawić odpowiedni kosztorys tego procesu. W przypadku gdy dziecko chciałoby wyjechać np. na obóz albo uczęszczać na zajęcia dodatkowe, przydatne będzie wówczas przedłożenie oferty ze wskazaną ceną danych usług.
Do kosztów utrzymania dziecka zalicza się także udział w kosztach utrzymania mieszkania, tak więc do pozwu o alimenty zalecam przedłożyć wszelkie umowy dotyczące mieszkania (umowę najmu, potwierdzenia uiszczenia czynszu, rachunki za prąd itp.)
Jeżeli nasza sytuacja majątkowa lub stan zdrowia jest zły również powinniśmy to wykazać przedkładając odpowiednie dokumenty.
Istotne jest także przedstawienie dowodów dotyczących sytuacji majątkowej pozwanego, tj. jego umowy o pracę albo informacji o zleceniach i stanowisku. Jeżeli zaś brak jest wiedzy co do otrzymywanego przez pozwanego wynagrodzenia to istotne jest złożenie wniosku o zobowiązanie go przez Sąd do przedłożenia zaświadczenia o zarobkach za ostatnie lata, jak i deklaracji podatkowych. Jeżeli zobowiązany żyje na wysokim poziomie, przydatne okazać się mogą również fotografie z mediów społecznościowych. Celem wykazania danych faktów można powołać również świadków.
Przy pozwie o alimenty zgodnie z przepisami prawa istnieje konieczność wskazania wartości przedmiotu sporu (wps). W tego typu sprawach wps stanowić będzie suma alimentów dochodzonych przez rok, tj. kwota alimentów x 12 miesięcy.
Najbardziej korzystnie o alimenty jest wnosić od chwili wniesienia pozwu.
Absolutnie tak. Uzyskanie zabezpieczenia alimentów pozwoli na uzyskanie środków pieniężnych na utrzymanie dziecka już w czasie procesu (który może trwać przez dłuższy czas). Wniosek o zabezpieczenie stanowi kolejny wniosek pozwu i wymaga krótkiego uzasadnienia, nie musi to być jednak żadne odrębne pismo.
Nasza kancelaria pomoże w prowadzeniu spraw o alimenty.
Zapraszam do kontaktu.
#praworodzinne #alimenty #rozwód
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin
NIP: 8513266440