Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Są jednak sytuacje, w których Sąd może ograniczyć wykonywanie kontaktów z dzieckiem lub też całkowicie ich zakazać.
Przez ,,kontakty z dzieckiem’’ należy rozumieć w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, jak i utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Kontakty sądownie ustala się, jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, zaś jego rodzicie nie mogą dojść do porozumienia w danej kwestii. Nadto do ustalenia kontaktów dochodzi także, gdy dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w pieczy zastępczej.
Co jednak w sytuacji, gdy wykonywanie kontaktów jest sprzeczne z dobrem dziecka?
W sytuacji gdy wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy wykonywanie kontaktów, a w szczególności może to uczynić poprzez:
1) zakazanie spotykania się z dzieckiem
2) zakazanie zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
3) zezwolenie na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
4) ograniczenie kontaktów do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
5) zakazanie porozumiewania się na odległość.
Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.
Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Zapraszam do kontaktu !🙂
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin
NIP: 8513266440