Alimenty oraz ich wysokość są niezwykle istotną kwestią z zakresu prawa rodzinnego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

W praktyce w sytuacji rozstania się rodziców dziecka, w tym poprzez rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, Sąd ustala kto i w jakim zakresie zobowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania małoletniego. Wykonywanie świadczeń alimentacyjnych polegać może na osobistych staraniach o utrzymanie lub wychowanie uprawnionego, oraz na pokrywaniu kosztów jego utrzymania. W praktyce wygląda to tak, iż Sąd zobowiązuje osobę, pod której opieką dziecko nie pozostaje, do łożenia określonej kwoty alimentów miesięcznie, przy ustaleniu udziału drugiego z rodziców w zaspokajaniu potrzeb dziecka.

Jak można dochodzić alimentów❓❓

Świadczeń alimentacyjnych na małoletnie dziecko można dochodzić w ramach postępowania o rozwód, a także w odrębnym postępowaniu o zasądzenie alimentów bądź ich podwyższenie albo obniżenie.
Świadczeń alimentacyjnych można domagać się także w ramach prowadzonego postępowania o ustalenie ojcostwa. Alimenty mogą zostać ustalone również w drodze ugody zawartej przez mediatorem.

W jakiej wysokości można dochodzić alimentów❓❓

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Należy zwrócić uwagę, iż w przepisach jest mowa o zarobkowych i majątkowych możliwościach (!!) zobowiązanego, a nie jego aktualnej sytuacji finansowej, tzn. znaczenie ma fakt, w jakiej sytuacji finansowej byłby zobowiązany, gdyby wykorzystywał wszystkie swoje możliwości zarobkowe (wykształcenie, uprawnienia, znajomość języków obcych itp.), a nie rodzaj aktualnie wykonywanej pracy przy braku wykorzystania całego swojego potencjału.

Co do usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego na względzie należy mieć fakt, iż powinny one zostać udowodnione w toku postępowania sądowego. Uprawniony, a właściwie jego przedstawiciel ustawowy, powinien przedłożyć odpowiednie dowody wykazujące wysokość ponoszonych wydatków na utrzymanie dziecka, w tym kosztów jego wyżywienia, ubioru, edukacji czy też zapewnienia adekwatnej do wieku rozrywki.

Należy na uwadze mieć również fakt, iż dziecko ma prawo do życia na równej stopie życiowej z rodzicami, co w praktyce oznacza tyle, iż rodzic znajdujący się w bardzo dobrej sytuacji finansowej nie może oczekiwać, iż dziecko będzie żyło w ,,gorszych’’ warunkach niż on sam. I odwrotnie, rodzice żyjący dotychczas na niskim lub średnim poziomie, nie mogą domagać się zasądzenia alimentów na dziecko zapewniających mu życie o wysokim standardzie.

Ważne!

Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie ma wpływu fakt otrzymywania m.in. świadczeń 500 + .
Jeżeli byliby Państwo zainteresowani udzieleniem przeze mnie szerszej informacji w danym zakresie, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Radcy Prawnego

Monika Szyca-Szajnocha

ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin

NIP: 8513266440

Formularz kontaktowy

    Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest .... Podane dane będą przetwarzane w celu kontaktu zwrotnego.