Zgodnie z art. 137 Konstytucji, polskie obywatelstwo może nadać Prezydent. Może on również wyrazić zgodę na jego zrzeczenie się. Prezydent nadaje obywatelstwo w formie postanowienia. Do nabycia obywatelstwa dochodzi w dniu wydania postanowienia.
Nadanie obywatelstwa następuje na wniosek cudzoziemca.
W przypadku małoletniego dziecka nadania obywatelstwa polskiego następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych. W przypadku braku zgody między nimi, konieczne jest wystąpienie do Sądu o uzyskanie zgody.
Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego można złożyć osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym. Wniosek składa się za pośrednictwem właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania:
Prawidłowo wypełniony wniosek, do którego dołączono wymagane ustawą dokumenty, wojewoda albo konsul wraz z własną opinią przekazuje Prezydentowi za pośrednictwem ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Prezydent po otrzymaniu wniosku może zwrócić się do właściwych organów, organizacji lub instytucji o udzielenie informacji, które mogą mieć istotne znaczenie w sprawie o nadanie obywatelstwa polskiego.
Kancelaria świadczy pomoc prawną w wypełnieniu wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego.
Zapraszam także do lektury wpisu na blogu o korzyściach z uzyskania polskiego obywatelstwa, który dostępny jest tutaj: https://www.msskancelaria.pl/korzysci-z-uzyskania-polskiego-obywatelstwa/
Zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem 791209828 albo za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej.
radca prawny, kancelaria szczecin, pomoc prawna cudzoziemcom, nadanie obywatelstwa
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin
NIP: 8513266440