Co do zasady każda osoba pełnoletnia może swobodnie zdecydować do kogo należeć będzie po jej śmierci jej majątek.
Jak wielkie może być tym samym zdziwienie najbliższej rodziny, gdy dowiadują się o sporządzeniu przez spadkodawcę testamentu, który cały spadek zapisuje np. na nieznaną im osobę czy też członka dalszej rodziny.
W takiej sytuacji „na pomoc’’ przychodzi instytucja zachowku, który zabezpieczać ma interesy majątkowe najbliższej rodziny spadkodawcy i gwarantować ma im prawo do części majątku spadkowego.
Prawo do zachowku mają:
– zstępni (dzieci, wnuki),
– małżonek,
– rodzice spadkodawcy
którzy byliby powołani do spadku, gdyby spadkodawca nie pozostawił testamentu.
Wysokość zachowku wynosi odpowiednio:
– 2/3 udziału spadkowego – jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo uprawniony zstępny jest małoletni
– połowa udziału spadkowego – w pozostałych przypadkach.
Uwaga! Określanie udziału spadkowego na potrzeby zachowku rządzi się swoimi prawami: przy określaniu zachowku uwzględnia się spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, nie uwzględnia się natomiast spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.
W celu obliczenia wysokości należnego zachowku dodajemy do wartości spadku dokonane przez spadkodawcę darowizny (z niżej określonymi wyjątkami), a także zapisy windykacyjne.
Nie dodajemy natomiast:
– zapisów zwykłych i poleceń,
– drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku,
– przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych (nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego)
– przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.
Przedawnienie:
Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
Jak to wygląda w praktyce:
– w przypadku braku możliwości rozwiązania sprawy polubownie, istnieje możliwość złożenia pozwu do Sądu,
– pozew o zapłatę zachowku podlega opłacie, której wysokość zależna jest od wartości przedmiotu sporu (tj. dochodzonej kwoty), pozew o zapłatę kwoty ponad 20.000 zł będzie zawsze wiązał się z koniecznością uiszczenia wpisu w wysokości 5% żądania, a prz9ypadku niższych kwot wysokość opłaty wynikać będzie z właściwej ustawy.
– w niektórych przypadkach, w tym, gdy w skład spadku wchodziła np. nieruchomość, niezbędne będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego w celu wyceny majątku spadkowego, co nie pozostanie obojętne dla końcowego rozliczenia kosztów postępowania.
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 26A/8, 71-410 Szczecin
NIP: 8513266440